UIL

Congratulations 2017 WInners!

6th Grade Calculator- 1st Place- Cameron Dawson 6th Place- Cameron Cooper

7th Grade Calculator- 2nd Place- Katelyn Sherrod

8th Grade Calculator- 3rd PlaceLeia Haltom

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

7th Grade Music Memory- 1st Place- Lydia Massie  4th PlaceRagan Tyler

8th Grade Music Memory- 2nd Place- Brandon Lewis 3rd Place- Aurora Dible 4th Place- Austin Jarvis

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Chess- 3rd Place- Thomas “Drew” Chapman

7th Grade Chess- 2nd Place- August Taschery 3rd Place- Maguire Herndon 6th Place- Ethan Thornton

8th Grade Chess- 3rd Place- Colby Haff 6th Place- Bradley Sanders

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

7th Grade Art  5th Place- Dakota Chapman 6th Place- Stacie Krutsinger

8th Grade Art  1st Place- Kyle Reynolds 2nd Place- Brandon Lewis 3rd Place- Sophia Smith

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Social Studies  3rd Place- Dakota Kolajack

7th Grade Social Studies  1st Place- Kevin McCarther 6th Place- Callie Banning

8th Grade Social Studies  1st Place- Annika Willett 6th Place- Colby Richards

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

8th Grade Science  5th Place- Anna King

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

7th Grade Maps, Graphs & Charts  4th Place- Brylee Holmes 6th Place- Fernando Preciado

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Mathematics  1st Place- Tyler Morrison 2nd Place- Trace Shirley 6th Place- Skyla Johnson

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Modern Oratory  2nd Place- Cameron Cooper 4th Place- Lillian Privett

7th Grade Modern Oratory  2nd Place- Dillen Cooper 5th Place- Chase Collins 6th Place- Gavin Edwards

8th Grade Modern Oratory  1st Place- Codie Anderson

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Number Sense  4th Place- Garland Pruitt 6th Place- Cameron Dawson

7th Grade Number Sense  3rd Place- Josiah Faircloth 5th Place- Ivan Rodriguez 6th ​Place- Kevin McCarther

8th Grade Number Sense  5th Place- Salvador Cruz  6th Place- Kasey Jones

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Dictionary Skills  3rd Place- David Morrow

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Listening Skills  3rd Place- Gracyn Bradford

7th Grade Listening Skills  5th Place- Shaylie Adams 6th Place- Ellie Dowdell

8th Grade Listening Skills  1st Place- Stephanie Silvas 5th Place- Annika Willett

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Impromptu  6th Place- Emma Cavin

7th Grade Impromptu  6th Place- Rebecca Slaughter

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

8th Grade Poetry  5th Place- Hope Grider 6th Place- Garrett Lott

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

6th Grade Prose  2nd Place- Lillian Privett 5th Place- Emily Lowe

8th Grade Prose  2nd Place- Garrett Lott